Խորհրդարանը հունիսի 14-ի հերթական նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» 2013 թվականի ապրիլի 19-ին Բրյուսելում կնքված համաձայնագրի կիրարկման արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը միտված է անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարին: Նախագիծը ներկայացրել է  ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
Արձանագրությունը մանրամասն կանոններ է սահմանում երկու կողմերից իրավասու մարմինների, հաղորդակցության միջոցների, սահմանային անցման կետերի, ներկայացվող անհրաժեշտ փաստաթղթերի, հետընդունման արագացված եւ տարանցման ընթացակարգերի, սխալմամբ կատարված հետընդունման վերաբերյալ, ուղեկցման, դիվանագիտական առաքելությունների եւ  հյուպատոսական հիմնարկների կողմից կատարվող գործողությունների, ծախսերի եւ պարբերական խորհրդակցությունների վերաբերյալ: Այն ուժի մեջ է մտնելու ՀՀ-ԵՄ Հետընդունման հարցերով համատեղ կոմիտեի երկու կողմերի ներպետական ընթացակարգերի ավարտի մասին ծանուցմանը հաջորդող 30-րդ օրը:

The parliament debated the draft law on Ratification of the Protocol between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of Poland on the Implementation of the Agreement between the Republic of Armenia and the European Union on Readmission of Persons Residing without Authorisation signed on April 19, 2013 in Brussels at the regular sitting held on June 14. The Head of the Migration Service of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure Armen Ghazaryan presented the draft.
The Protocol set the rules on competent authorities, means of communication, border crossing points, necessary documents to be submitted, readmission procedures, erroneous readmission, escorts, activities carried out by diplomatic missions and consular posts, expenditures and regular consultations in detail. It will enter into force on the 30th day following the notification of the completion of the internal procedures of both sides by the Armenia-EU Joint Readmission Committee.