Խորհրդարանը հունիսի 14-ի հերթական նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ ««Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» 2013 թվականի ապրիլի 19-ին Բրյուսելում կնքված համաձայնագրի կիրարկման արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը միտված է անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարին: Նախագիծը ներկայացրել է  ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
Արձանագրությունը մանրամասն կանոններ է սահմանում երկու կողմերից իրավասու մարմինների, հաղորդակցության միջոցների, սահմանային անցման կետերի, ներկայացվող անհրաժեշտ փաստաթղթերի, հետընդունման արագացված եւ տարանցման ընթացակարգերի, սխալմամբ կատարված հետընդունման վերաբերյալ, ուղեկցման, դիվանագիտական առաքելությունների եւ  հյուպատոսական հիմնարկների կողմից կատարվող գործողությունների, ծախսերի եւ պարբերական խորհրդակցությունների վերաբերյալ: Այն ուժի մեջ է մտնելու ՀՀ-ԵՄ Հետընդունման հարցերով համատեղ կոմիտեի երկու կողմերի ներպետական ընթացակարգերի ավարտի մասին ծանուցմանը հաջորդող 30-րդ օրը:

14 июня на очередном заседании парламент обсудил проект закона о ратификации Протокола о применении подписанного 19 апреля 2013 г. в Брюсселе “Соглашения между РА и ЕС о реадмиссии” между Правительством РА и Правительством Республики Польша по противодействию нелегальной миграции. Проект представил начальник Миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктур А.Казарян.
Протокол устанавливает подробные правила для компетентных органов, средств связи, пунктов пересечения границы, необходимой документации, процедур ускоренной реадмиссии и транзита, ошибочной реадмиссии, сопровождения, дипломатических представительств и консульских учреждений, расходов и регулярных консультаций. Документ вступит в силу на 30-й день после уведомления о завершении внутригосударственных процедур обеих сторон совместным Комитетом по реадмиссии РА-ЕС.